This website uses cookies to give you the best experience. By using this website you consent to the use of the cookies.
VULTECH GS-1KVAS-RK - UPS ONLINE ONDA SINUSOIDALE 1000VA - SERVER SERIES RACK
VULTECH GS-1KVAS-RK - UPS ONLINE ONDA SINUSOIDALE 1000VA - SERVER SERIES RACK
Users feedback
| Price: | €252,73 |
|---|---|
| Item code: | VULGS-1KVAS-RK |
| Brand: | 8052780306003 |
| Availability: | Available Consegna in 24/48 ore! |
| Quantity: |
Description
VULTECH GS-1KVAS-RK è una soluzione affidabile pensata per un utilizzo pratico, con caratteristiche utili per l’uso quotidiano. Tra le caratteristiche principali: UPS ONLINE ONDA SINUSOIDALE 1000VA e SERVER SERIES RACK.
| Features | |
|---|---|
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power capacity | 1 kVA |
| Output power | 1000 W |
| Waveform | Pure sine |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Input frequency | 47/70 Hz |
| Output operation voltage (min) | 208 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output frequency | 47/63 Hz |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | |
| Response time | 4 ms |
| Number of input phases | 1 |
| Number of output phases | 1 |
| Efficiency | 88% |
| Efficiency (On-line mode) | 85% |
| Efficiency (ECO mode) | 98% |
| Power factor | 1 |
| ECO mode | |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Total Harmonic Distortion (THD) (linear load) | 3% |
| Total Harmonic Distortion (THD) (non-linear load) | 5% |
| Noise level | 50 dB |
| Power protection features | Overload, Short circuit |
| Ports & interfaces | |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | |
| USB port type | USB Type-B |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RS-232 |
| RS-232 ports | 1 |
| Emergency Power Off (EPO) connector | |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries supported | 2 |
| Design | |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 2U |
| Cooling type | Active |
| Built-in fan | |
| Control type | Buttons |
| Display type | LCD |
| LED indicators | |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 1000 m |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Manual | |
| Quick installation guide | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 430 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 10 kg |
