This website uses cookies to give you the best experience. By using this website you consent to the use of the cookies.
Product category
BENQ GP520 - VIDEOPROIETTORE 4K - 2600 ANSI IM
Users feedback
| Price: | €1.239,01 |
|---|---|
| Item code: | BNQ9H.JT177.59E |
| Brand: | 4718755094699 |
| Availability: | Available Consegna in 24/48 ore! |
| Quantity: |
Description
BENQ GP520 è un videoproiettore adatto a presentazioni, intrattenimento e ambienti dove servono immagini luminose e definite. Tra le caratteristiche principali: VIDEOPROIETTORE 4K e 2600 ANSI IM. Pensato per offrire una buona esperienza visiva in ambito domestico o professionale.
| Projector | |
|---|---|
| Projector brightness | 2600 ANSI lumens |
| Projection technology | DLP |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Contrast ratio (typical) | 200000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Smart projector | |
| Screen size compatibility | 1270 - 4572 mm (50 - 180") |
| Projection distance | 1.3 - 4.8 m |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Vertical scan range | 23 - 240 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 135 kHz |
| Keystone correction, horizontal | -40 - 40° |
| Keystone correction, vertical | -20 - 20° |
| Light source | |
| Light source type | LED |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lamps quantity | 4 lamp(s) |
| Lens system | |
| Focus | Auto |
| Fixed focal length | 12.6 mm |
| F-number (relative aperture) | 1.7 |
| Zoom capability | |
| Zoom type | Fixed |
| Throw ratio | 1.2 |
| Offset | 100% |
| Video | |
| Full HD | |
| Video colour modes | Bright cinema, Cinema, Game, Sports |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DVI port | |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Composite video in | 0 |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | |
| Network | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Storage | |
| Card reader integrated | |
| Features | |
| Interactive | |
| Noise level | 26 dB |
| Noise level (economic mode) | 24 dB |
| HDCP | |
| On Screen Display (OSD) | |
| Country of origin | China |
| Video apps | Amazon Prime Video, Disney+, Netflix, YouTube |
| AirPlay | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | |
| Operating system installed | Google TV |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | |
| RMS rated power | 12 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio decoding technologies | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product colour | Black |
| Display | |
| Built-in display | |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 186 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packaging content | |
| Remote control included | |
| Cables included | AC |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.7 kg |
| Width | 241.3 mm |
| Depth | 225 mm |
| Height | 151 mm |
| Package width | 280 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 5.85 kg |
