This website uses cookies to give you the best experience. By using this website you consent to the use of the cookies.
MSI GEFORCE RTX 5070 12GB VENTUS 2X OC - SCHEDA VIDEO (V532-003R)
Users feedback
| Price: | €693,69 |
|---|---|
| Item code: | MSIV532-003R |
| Brand: | 4711377308229 |
| Availability: | Available Consegna in 24/48 ore! |
| Quantity: |
Description
MSI V532-003R è una soluzione affidabile pensata per un utilizzo pratico, con caratteristiche utili per l’uso quotidiano. Tra le caratteristiche principali: SCHEDA VIDEO (V532-003R).
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | |
| CUDA cores | 6144 |
| Processor boost clock speed | 2542 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 192 bit |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| Performance | |
| TV tuner integrated | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | |
| Dual Link DVI | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Overclocked (OC) edition | |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | MSI TORX FAN 5.0 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| SFF ready | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (typical) | 250 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 774 g |
| Length | 236 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 126 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.15 kg |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
