This website uses cookies to give you the best experience. By using this website you consent to the use of the cookies.
ASUS PRIME H610M-D D4 - MAINBOARD MICRO ATX - DDR4 - SOCKET 1700 - VGA - HDMI - M.2
ASUS PRIME H610M-D D4 - MAINBOARD MICRO ATX - DDR4 - SOCKET 1700 - VGA - HDMI - M.2
Users feedback
| Price: | €94,17 |
|---|---|
| Item code: | ASUH610M-D-D4 |
| Brand: | 4711081540489 |
| Availability: | Available Consegna in 24/48 ore! |
| Quantity: |
Description
ASUS 90MB1A00-M0EAY0 è una scheda madre pensata per assemblaggi moderni, con dotazione utile per configurazioni stabili e versatili. Tra le caratteristiche principali: MAINBOARD MICRO ATX, DDR4, SOCKET 1700, VGA e HDMI.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Core i3, Intel® Core i5, Intel® Core i7, Intel® Core i9, Intel® Pentium®, Intel® Pentium® Gold |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC ?ompatibility | Non-ECC |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,2933,3000,3200 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Unbuffered memory | |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| Graphics | |
| Number of displays supported | 2 |
| Internal I/O | |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| S/PDIF out connector | |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 1 |
| EPS power connector (8-pin) | |
| 12V power connector | |
| TPM connector | |
| Number of COM connectors | 1 |
| RGB LED pin header | |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Features | |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel H610 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Packaging content | |
| Cables included | SATA |
| Drivers included | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 234 mm |
| Depth | 203 mm |
| Height | 51 mm |
| Other features | |
| Weight | 842 g |
